Децата от ЦДГ „Звънче” написаха Книга с приказки

ЦДГ „Звънче” е най-старата детска градина в Стамболийскикато материална база, но и като традиции в грижите за най-малките жители на града. Наскоро забавачката приключи работата по поредния си творчески проект, а преди броени дни „Звънче” получи одобрение и на първия си проект с външно финансиране. Директорката Славка Зашева разказва за това.

– Госпожо Зашева, наскоро приключихте работата по проект, свързан с четенето и книгите, по който децата от градината работиха цяла година. През какви етапи преминахте?

 – „Книга на приказките” е голям проект, който започнахме през ноември и приключихме в началото на пролетта. В продължение на 15 години през есента ние поставяме една тема и работим по нея през цялата година, а тази година се посветихме на приказките. Нашият творчески проект бе част от инициативата „Чети с мен”, като част от Националната кампания за повече грамотност, която детското заведение ще приключи на 31 май. Започнахме с „Пощенска кутия”, в която събрахме специално изработени от децата с помощта на родителите им приказки. Задачата бе да се обогати архива на детската градина както с непознати приказки, така и с авторски текстове. Получи се нещо много хубаво, защото децата влязоха в ролята на истински творци. Събрахме много красиви книжки, повечето от които с илюстрации, също дело на децата и родителите. Имаме и една авторска приказка – „Приказка за костенурката”, която написаха Христо Ставрев от 2-ра група и неговите родители. Попълнихме книжния фонд на градината с книги като „Африкански приказки”, „Белоснежка и Червенорозка”, „Малката костенурка”, „Катеричката и вятъра”, „Мечката и лошата дума”, „Лястовицата и врабчето”. На втория етап от проекта Кутията за приказки отвориха известни личности, които бяха поканени да ги четат или разкажат в детските групи. Инициативата се проведе през ноември, когато поети, писатели, издатели, журналисти и артисти бяха гости на децата от ЦДГ „Звънче“ и заедно с тях се потопиха във вълшебния свят на приказките. По време на третия етап групите гостуваха в библиотеката на читалището и библиотекарите Валя Стоянова и Гергана Баренска им четоха приказки. След това децата направиха рисунки по приказни мотиви, които събрахме в изложба. Четвъртият етап бе драматизации на приказките във всички групи, като тук на помощ отново дойдоха родителите, които помогнаха да изработим костюмите. Майките и татковците участваха активно във всички етапи, за което сме им много благодарни.

– Успяхте да направите съпричастни към проекта и целия град, като организирахте карнавално шествие.

– Карнавалът на приказните герои наистина премина през целия град и това беше финалът на нашия творчески проект. Всяко дете бе облечено като приказен герой, а шествието ни бе до библиотеката, където занесохме нашата „Книга на приказките”, за да я видят и хората от града. Предстои и нещо също така хубаво – за истински финал на творческия проект ще направим печатно издание на тази Книга на приказките. Това би било чудесно популяризиране на детското творчество и на всичко, научено от децата през различните етапи до момента.

 – Тази година е успешна за ЦДГ „Звънче”, защото спечели и финансиране на един друг проект. Какво представлява той?

 – Проектът „Децата обичат природата” е на стойност 5000 лева, с които ще обновим двора на детската градина. Започнахме миналата година по повод юбилея на „Звънче”, като с лични средства и труд на служителите засадихме нови растения, а стария шадраван превърнахме в цветна градина. Всички деца също се включиха в освежаването на двора. По новия проект ще направим екоградина, в която децата ще засадят семенца и ще се грижат те да пораснат. Предвиждаме да изградим екокъщичка и ще купим детски съоръжения за игри на открито. Вътре в градината ще обособим и кът за минилаборатория, за която ще закупим с пари от проекта микроскоп. През есента стартираме инициативата „Красиви кукли”, ще организираме и среща с пчелар, а през последния етап ще направим табло със снимки за нашата работа по проекта. Идеята е да се включат всичките 105 деца от градината и всяко от тях да вземе по някакъв начин участие във всички инициативи. За всеки ще има поле за творчество и за изява, а ние като педагози също ще си свършим нашата работа и ще научим децата да пазят това, което се създава, защото на това се учат точно, докато са още малки и изграждат своето отношения към природата и към света.